Margaret Mitchell – notka biograficzna

Margaret Munnerlyn Mitchell urodziła się w 1900 roku w Atlancie, gdzie umieściła większość wydarzeń Przeminęło z wiatrem. Pradziadek pisarki pochodził z katolików irlandzkich i osiedlił się na plantacji w Jonesboro. Annie, jedna z jego 7 córek, wyszła za Johna Sephensa, który także wyemigrował z Irlandii i wraz z nim zamieszkała w Atlancie. Siódme z nich 12 potomków, Mary Isobel, wzięła sobie za męża Eugene’a Muse Mitchell, z którym miała dwójkę dzieci: Stephensa i Margaret Munnerlyn.

Mała Margaret tworzyła wspaniałe historie od najmłodszych lat; jeszcze zanim nauczyła się pisać – dyktowała je swojej matce. Później, gdy zamieszkała na ulicy Brzoskwiniowej, (właśnie tam mieścił się dom ciotki Pittypat, gdzie Scarlett i Melę zastała wojna secesyjna), sama tworzyła małe książeczki z tekturowymi okładkami, w których opisywała przygody własne i swoich przyjaciół. Kilka z nich zachowało się do dziś.

Pisarka już w szkole angażowała się w zajęcia wymagające pisania, jak redakcja gazetki, czy rocznika szkoły. Udzielała się także w kółku teatralnym, grała napisane przez siebie sztuki. W 1918 roku wstąpiła do Smith College w Northhampton w Massachusett. Kiedy wybuchła epidemia grypy, młoda Peggy, ponaglana wieścią o chorobie matki, wróciła do domu. Spóźniła się o jeden dzień – jej matka zmarła. Peggy ukończyła szkołę i wróciła, aby zająć miejsce pani domu w rodzinnej Atlancie. Podczas ostatniego z balów charytatywnych wywołała skandal tańcząc zmysłowy taniec prosto z paryskich salonów. (Coś wam te wydarzenia przypominają? ;))

Pierwsze małżeństwo pisarki z Berrien Kinnard Upshaw było nieudane i anulowano jej po dwóch latach. Wkrótce wyszła za mąż po raz drugi, za Johna Roberta Marsha. Mitchell pisała dla Atlanta Journal Sunday Magazine, a gdy 041615_0814_MargaretMit2.jpgw 1926 roku znalazła się na przymusowym zwolnieniu z powodu złamanej kostki, z nudów zaczęła pisać Przeminęło z wiatrem. Utrzymywała ten fakt w sekrecie aż do 1935 roku, kiedy to H.S. Latham, wiceprezydent wydawnictwa McMillan Company przyjechał do Atlanty, w poszukiwaniu nowych, zdolnych autorów. W tym celu spotkał się z dwiema dziennikarkami, M. Mitchell i Panią Medorą Perkerson. Kiedy obie panie wysunęły propozycje autorów, których pan Latham powinien poznać, Medorze wyrwało się: Peggy też napisała książkę. Peggy nie była zadowolona z takiego obrotu spraw, zbagatelizowała sprawę i oznajmiła, że książka nie jest skończona. Dopiero wieczorem zmieniła zdanie i udała się z rękopisem do Lathama.

Autorka w wywiadzie ze zdradziecką Medorą 😉 w 1936 roku na temat Gone with the wind powiedziała: „My novel is the story of a girl named Scarlett O’Hara, who lived in Atlanta during the Civil War and the days of Reconstruction. The book isn’t strictly a book about the war, nor is it a historical novel. It’s about the effect of the Civil War on a set of characters who lived in Atlanta at that time.” (całość możecie przeczytać tutaj)

041615_0814_MargaretMit3.jpgPierwotnie, główna bohaterka miała nazywać się Pansy, (och, dzięki Ci, Peggy, że to zmieniłaś), a powieść miała mieć zupełnie inny tytuł. Jednym z pomysłów był „Tomorow is another day” – charakterystyczne powiedzenie często używane przez Scarlett, gdy miała jakieś zmartwienie, a nie chciała się nim w tym momencie zajmować. Wreszcie Gone with the wind zostało wydane w 1936 roku, miało 1937 stron i kosztowało trzy dolary od sztuki 😉 Książka przyniosła autorce zasłużona sławę, została przetłumaczona na 27 języków, zdobyła nagrody takie jak: National Book Award, Nagrode Pulitzera w 1937 roku, a w 1939 została zekranizowana w reżyserii Victora Fleminga.

To była jedyna powieść, jaką wydała Margaret Mitchell. Zmarła w 1949 roku, wyniku obrażeń po wypadku drogowym.

Zebrała i opracowała na podstawie: American Masters, Bio., NY Times

Lolanta

P.S. Pamiętacie, że o Przeminęło z wiatrem będziemy mówić już za dwa dni? 🙂

Reklamy

11 comments on “Margaret Mitchell – notka biograficzna

 1. Lolanta pisze:

  Reblogged this on Lolanta czyta and commented:

  A na Pingerowym Klubie Książki jest już notka biograficzna Margaret Mitchell. Zapraszam 🙂

  Polubienie

 2. […] Zapraszam również do wpisu na temat autorki –> Margaret Mitchell […]

  Polubienie

 3. […] Pingerowego Klubu Książki. Zapraszam do wspólnego z Miss Attitude wpisu na temat powieści oraz notki biograficznej na […]

  Polubienie

 4. […] kto chce szerzej zaznajomić się z tematem, TU znajdziecie biografię M. Mitchell, a TUTAJ kilka dodatkowych moich własnych przemyśleń na temat […]

  Polubienie

 5. […] Jedna, ale za to jaka! Książka legenda, czyli „Przeminęło z wiatrem” Margaret Mitchell. O tejże możecie poczytać w linku, o TUTAJ. Jeśli macie ochotę komentować, zapraszamy, na to zawsze jest czas i nigdy nie zamykamy omawianych wcześniej tematów. Dodatkowo, Lolanta popełniła krótką biografię autorki. Do poczytania TUTAJ. […]

  Polubienie

 6. […] Absolutne i niezaprzeczalne miejsce na tej liście! Tę książkę pokochałam już dawno, a teraz odświeżałam przy okazji Pingerowego Klubu książki. Również na nią padł mój wybór, kiedy Monika i Ewa Książkówla zaprosiły mnie do udziału w Poradniku Blogosfery. To książka, która według mnie powinna znaleźć się w biblioteczce każdego szanującego się domu. Dynamiczna opowieść o Scarlett O’Hara, niemiłosiernie irytującej, ale też niezwykle silnej kobietki, ideał mężczyzny, czyli boski Rett oraz niewolnictwo i wojna secesyjna. Ameryka! Kocham tę książkę! Moją recenzję znajdziecie TUTAJ, a w bonusie notka biograficzna na temat autorki TU. […]

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s